• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Haritası
Anket
SİZCE ULUBEY'İN EN ÖNEMLİ SORUNU NEDİR?

Üyelik Girişi
Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 6°
Linkler
REKLAM ALANI

Ulubey’de 4 ton altın iş makinesi ile aranıyor

Ulubey’e bağlı Kıranyağmur köyünde resmi izinli define kazısı yapılıyor. Türkmenlerin “Kıran” ve “Yağmur” oymaklarının adlarını taşıyan köyün kazı yapılan bölümünde, rivayete göre, 4 ton altının ve heykellerin gömülü olduğu ve bugüne dek bulunamadığı iddia ediliyor.

Kıranyağmur Köyü Yağmur Mahallesi'nde sürdürülen resmi izinli define kazı çalışmalarını köylüler heyecanla izliyor. Sürdürülen kazı çalışmaları, jandarma ekiplerinin yanı sıra Ulubey Mal Müdürlüğü ve Ordu Müze Müdürlüğü'nden bir kişinin gözetiminde yapılıyor.

Ordu Müze Müdürlüğü'nde görev yapan Osman EMİR, kazı yapılacak alanın tarihi sıfatının olmadığını, bu sebeple çalışmaların küçük bir iş makinesi ile devam ettirildiğini ifade ederek, "Arkadaşlar burada define olduğuna inanmışlar, kendilerine göre de veri toplamışlar. Ruhsatlı define kazısı yapmak için başvuru yaptılar. Bizlerde, öncesinde geldik alanı inceledik, herhangi bir arkeolojik potansiyeli olmadığını tespit ettik. Zaten bu alan kayıtlarımızda da arkeolojik sit alanı olarak bulunmadığından, define arama yönetmeliği gereği ruhsat verilmesinde herhangi bir sakınca görülmedi. 15 Şubat Çarşamba günü ise, kazı çalışmaları başladı. Yasal olarak 1 ay süreleri var. Ama planlanan kazı süresi 5 gün gibi bir süre daha erken ya da daha geç bitirmeleri kazının gidişatına göre değişebilir. Şuan itibarı ile küçük bir iş makinesi ile kazıya devam edilmektedir” dedi.

ÇALIŞMALAR MERAKLA İZLENİYOR

Kıranyağmur Köyü Yağmur Mahallesi'nde bulunan fındık bahçesinde yapılan kazı çalışmaları ziyaretçi akınına uğruyor.

Çalışmalar sürerken, bir yandan da Muhtar Salih AKTAŞ, köylerine gelen misafirleri ağırlıyor. Ulubey Ziraat Odası Başkanı Hikmet POYRAZ ve Doğlu Köyü Muhtarı Muhsin KÜRTOĞLU' nun da yerinde gördüğü çalışmalar, çevre köy sakinleri ve define meraklıları tarafından ilgiyle izleniyor.

Kazı ekibi, 4 ton altının bulunduğu sanılan hazineyi ortaya çıkarmak için heyecan yaşarken, her an define çıkabilir ümidiyle, kazı alanı dışındaki yerlerde bekleyen ziyaretçiler ise, miktarı ne olursa olsun, ortaya çıkacak herhangi bir şeyin bölgenin kaderini değiştireceğine inanıyor.

HAZİNE BULUNURSA YÜZDE 50'Sİ DEVLETİN OLACAK

 Define Arama Yönetmeliği, define aramak isteyenlerin, define arayacakları yerin bağlı olduğu mülki amire bir dilekçeyle müracaat etmelerini ve dilekçede arama amacının açıkça belirtilmesini şart koşuyor.

Bulunan definenin Maliye Bakanlığı'nca geçer akçe olarak değerinin tespit edilmesini öngören yönetmelik, define Hazine'ye ait arazide bulunmuşsa değerinin yüzde 50'sini çıkaran kişi olan aracıya verilmesini karara bağlıyor.

Ayrıca, Kıranyağmur Köyünde devam eden define arama çalışmalarının, 30 gün süreceği ve çalışmaların yapıldığı alanın arama işlemleri bittikten sonra eski haline getirileceği öğrenildi.

 Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   3073 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ATATÜRK KÖŞESİ

ULUBEY

REKLAM ALANI
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.61603.6305
Euro3.90243.9180